2009. október 31., szombat

Ütemek, rímek, élet - hozzászólások

A véleményezett alkotások elkövetői és a többi olvasó néha reagál is. Az elismerő szavaktól zavarba jövök, a hibákat feltáró hozzászólásokból igyekszem tanulni.

Ja, és várjuk a lemezkritikádat, ha meghallgattad a cuccot, mert az előző is bejött ;)
Tita (Ludditák) a Porcogó kapcsán

Hey:)
Köszi a véleményezést... Nagyon örülök neki, hogy kifejtetted, mit gondolsz. ;)
Amúgy pszichológus vagy? :)

Katie (Rapcsajok) a Nekünk ez... című Nushe-Katie közös kislemez kapcsán

Kedves Bolondokháza!
Igazán megnyerő kritikát teccett összehozni, ami kellő mértékű rálátást feltételez!!! :)
Nem akarsz véletlenül zenekritikusnak menni?

Gabó (Rapcsajok) a Csajos CD kapcsán

Bolondokháza: köszi a kritikát, olvass sok Szabó Magdát, ez Titának hála már úgyis rajtam maradt... :D :D :D
Egyébként meg bóknak vettem. ;)

Pooldrukker (Rapcsajok), ugyancsak a Csajos CD kapcsán

Uff! Köszi, hogy meghallgattátok, örülök, meg a véleményeknek is... Bolondokháza: külön köszönet!
Nushe (Rapcsajok) ismét csak a Csajos CD kapcsán

Bár nem éppen az aktuális kategória, azért olvassa el, akit érdekel...
Ez kritika, nem az, amit egyesek errefelé annak neveznek.

Fanka (Night Child) a Hiphop.hu fórumán ajánlja a Minden kincsem-cikket

Fainság lett, néhány helyen nem stimmel egy pár dolog, de ezek minimál dolgok... Felnyomatnánk a Wacuum-honlapra, ha lehet...
Béke

Said (Akkezdet Phiai / Wacuumairs) Akkezdet-kritikáról

Bolondok: Nem találok szavakat, ilyen is előfordul. :D Nagyon felkészült, alapos kritika, de ebben az esetben nekem kuss a nevem, nem szólhatok semmit, mások jönnek ;)
Tita (Ludditák) a Porcogó-cikkről)

Köszönöm szépen, nagyon jól esett egy ilyen KULTURÁLT kritikát olvasni!!!
Sitgan (Outline), a Best Side EP-cikkről

Szosztar!
Elolvastam a cuccot, jó tartalmas, zsír ;) (...)
Tetszik, zsír lett. Köszönjük szépen.
Wacuumra feltehessük? Ha már ilyen szépen.... :D

Kórboncnok (Fhészek) a Darázsfészek LP-cikkről

Szupper!
Ezer köszönet, végre valaki érzi is, miről szól igazán ez a "pár" évem.
Jó hozzáállás és megközelítés! Fejet hajtok! Köszi mégegyszer!
D.

Deego (Dope Beatz) a Földalatti sikerről és a Pro és kontráról szóló véleményről

Köszi, Bolondokháza!
Ügyes vagy, de írok neked pü-t. Abban részletesebben szólok az írásodról. Ha meg Geréb koncertre szeretnél jönni, csak szólj, megoldjuk!

PCMC (Geréb) a Bokán rúglak-kritikáról

Köszönjük szépen!
Minden észrevételt a javunkra fogjuk fordítani, mert ez a kritika vállalható és náha már hízelgő. [emotikon: zavarban van] Egyelőre csak remélhetjük, hogy másfél év után másoknak is felkeltjük az érdeklődését - mert az underground már csak ilyen -, de ezek után személy szerint én azt se bánom, ha ők majd sokkal élesebben bírálják majd az anyagot.

NME (Geréb) a Bokán rúglak-kritikáról

Sztem fasza lett.
Cafgut (Wrath) a Nyomorék Kornélalbum-véleményemről

Köszönjük a kritikát. (seggnyalós emotikon)
Pacsker!

Beta a Nyomorék Kornélalbum-véleményemről

Bárcsak valami hasonlóval állna elő mindenki.
És hasonlóakat kapnánk mink is...
De ez is csak egy álom.(?)
(Ja, és itt most nem azt értem, hogy ilyen pozitív ill. negatív, hanem, hogy ilyen kifejtett, hosszas és mondhatni, valódi kritikákat.)

Rich-Zed (A Srácok / Night Child) a Nyomorék Kornélalbum-véleményemről

Ez a kritika tényleg yoo, főleg, hogy ma hallgattam is a cuccot többször is... Hirtelen nem is tom, hogy mit akarok mondani... [emotikon: zavarban van]
Az a lényeg, hogy át tudtam belőle érezni a zenét...

Mig86 (fórumlakó) a Nyomorék Kornélalbum-véleményemről

Örülök a méltató soroknak, Bolondokháza! Meglepődtem, milyen jól lejöttek neked a szövegek.
GMC (Geréb) a Bokán rúglak-kritikáról

KEDVES BOLONDOKHÁZA!

ELOLVASTAM IROMÁNYAIDAT. SOK HIÁNYOSSÁGGAL,ÉS PONTATLANSÁGGAL TALÁLKOZTAM BENNE, ÉS BEVALLOM ZAVART AZ IS, HOGY MAI FÜLEDDEL PRÓBÁLSZ MEG VÉLEMÉNYT (LEMEZKRITIKÁT?) FORMÁLNI.
VALAMINT, (AZONTÚL PERSZE, HOGY MINDEN KRITIKA ILYEN) TÚLSÁGOSAN SZUBJEKTÍV VAGY, AMI NEM IS LENNE BAJ, HA ÉRTHETŐVÉ TENNÉL PÁR ÁLTALAD KREÁLT JELZŐT. OLYAN MEG, HOGY "HÁROMNEGYED PERC" KIFEJEZETTEN ZAVAR. HELYETTE NEM CIKI A 45 MP, VAGY AKÁR A BEVEZETŐ UTÁNI RÉSZ. :)

A HANGSZINEKRŐL IS MAI FÜLLEL BESZÉLSZ, HOLOTT JÓ HA AKKORIBAN SZINTI KÖZELÉBE TUDTAK KERÜLNI A ZENEKAROK. A ZENÉIK TÖBBSÉGE SAMPLER-EZÉSSEL KÉSZÜLT.

AMÚGY MEG, AHOGY ÍRTAD KORLENYOMATOK, TEHÁT AKÁR TETSZIK, AKÁR NEM AKKORIBAN EZEK A SZÍNEI VOLTAK A MAGYAR HIP HOP-NAK.
(LEGALÁBB VAN MIHEZ HASONLÍTANI A MAI HANGZÁSOKAT)

AMI PEDIG MINKET ILLET, MOST ÉPP EGY MAGYAR MIX LEMEZ KÉSZÜLETEIT ZÁRTUK LE, AMI TUDATOSAN EZEKET AZ IDŐKET ÖLELI FEL. HOGY HOGYAN LEHET MAJD HOZZÁJUTNI, ARRÓL NEMSOKÁRA HÍRT ADUNK.

CSUMA,
QKA.

Qka MC (Animal Cannibals) a Fila Rap Jam-kritikákról

(Feltételeztem, hogy Qka nem kiabált, csak beragadhatott a Caps Lock.)

Jolie - Nyár a városban mixtape (2005)

(2006.01.20-án írtam.)

Markáns szürke tél van odakinn, mázlistának érzem magam, hogy eljutott hozzám Jolie lemeze (köszönet, Jollydog!) és... és máris nem markáns szürke télben érzem magam, hanem markáns narancsszín, narancsillatú nyárban.

Hmm, számomra az a nyár, amikor kezdődik a szabadtéri fesztiválok évadja, a kezemben csapolt sör pihen, bár nem sokáig, és végre viríthatok abban a fekete-fehér kockás rövidnadrágban, amiről már öt éve leszoktak az értelmesebb alterosok, mostanság punkoskodó tinik hordják, na meg én, és ez mégsem szereptévesztés, csak a szokásosan véletlenszerű öltözködés; nyár az, amikor érzem a nyár pontosan nem definiálható (minden különösebb ok nélkül és levakarhatatlanul mosolygós) illatát a bőrömön; nyár az, amikor kék lyányszobában fekszem az ágyon, ebéd után vagyunk, a tündér leül mellém és szeretetteli szemrehányással kérdezi: Mi van, tele a pocak?; nyár az, amikor Zsuzska olaszul beszél, és rájövök: igen, lehet valakinek a hangját szeretni anélkül, hogy magába a személybe szerelmesek lennénk; nyár az, amikor a nulladik napon már bejutottunk, felvertük a sátrakat és a Világzenei Nagyszínpadnál, a Dalmátban próbáljuk feldolgozni a megerőltetést; nyár az, amikor kosarazunk a Szent István parkban, aztán egyetértek, igyunk egy sört, de tényleg csak egy korsót, mert be fogunk állni, na, megmondtam, hogy ez lesz; nyár az, amikor elég, ha a puha kék takaró fed éjjel...

Visszaváltva a lemezhez: 20 tétel. A felvételek Cultus Digital hangstúdióban készültek, hangmérnök: Kolláth Zsolt, pirospont neki, a sufni-hangzást elfeledhetjük, ez itt jól szól, bizonyíték arra, hogy az underground címke nem jelent botrányos hangminőséget. A címlapon Jolie határozott, majd én mutatom az utat-pózban, de nem nagyképűen helyezkedik el. Borító: La Haine (hmm, még valaki, akit mellbevágott Kassovitz filmje?), rajz: Lakatos István, fotó: Donáth Máté.

01 Nyár a városban intro

Utcazaj. Szkreccs. Hangulatot épít. Oké.

02 Imi.LN & Benshee & Jolie & Qwas - Buda & Pest (L.A. remix 2)

2005, lemeznepper, mellette az egyik a sorstársak közül, Jolie és jelzésszintű Outline-jelenlét. Összeköt a város, a srácok és Benshee jól egészítik ki egymást, mint a városrészek. Kétség és egység, micsoda közhelyeket sorolok, fenébe... :)

A zene nem szerves, inkább keverőpultot képzelj forrásnak, mint zenekart (de ne feledd: a kreativitás nem az eszköztől függ), szórakoztató (bár nem bántóan felületes), arra alkalmas, hogy beindítsa a reggelt munkába menet, felébresszen. Azt hiszem, G-funkra hangszerelve érezném tökéletesnek. :)

Imi.LN morcosan sorolja az érveket-ellenérveket, néhol úgy tűnt, mintha megbotlana a hangsúlya, de aztán rájöttem, hogy csak elsőre érződik ilyennek. Benshee hangja is mmmm, akár rappel, akár énekel. (Egyre biztosabb vagyok benne, hogy lenyomozom-összeszedem a Consortes eddigi dalait.) Jolie hangját kezdem megkedvelni, könnyen felismerhető. Qwas is angyalföldi, amilyen én voltam, úgyhogy üdv. :)

03 Jolly Dogg - Újra dalol az ucca

Jolie, bár nem tudom pontosan, mi is a G-funk (azt azért sejtem, hogy 213, meg Warren G), de erre merném mondani, hogy jól sikerült G-funk muzsika. Jól elkaptad a hangzást. Dallamos, de nem pop, utcaszagú, de nem primitív.

A szövegek: telepi srác napja, estéje, stimmel a tempó, a hangsúly, jó helyen jön elő a visszhang, ahogyan a zenében felbukkanó szkreccs is jó helyre került.

Ilyesmivel teljen meg az éter.

04 Chilzim Allstars & Hugee - One team one love (Jolie West$ide remix)

Nem vonom vissza, amit Hugee-ról korábban mondtam, de az ő hangját is kezdem megszokni. :) Nem ő lenne az első énekesnő, akit spontán említésnél egy kérdőívben felvetnék, de... de meg kell vallani, hogy itt és most jól énekel. Hajrá!

Westside-ra fazonírozott, némileg szimplább zenére elmondott névsorolvasás, Hugee mellett felsorakoznak: Qwas, B.O.T.Z.I., Jolie, Darksoul, Dazim, Spike, Sitgan, Andrew, és itt el is vesztettem a fonalat, mert nem a nevekre figyelek, hanem élvezem.
05 Jolie & Noryka - Még bennem él (Goldnigga inside remix)

Máris magam mellé képzelek egy ölelést és aztán egy hátat, amit a gerincen végighaladva be lehet borítani cirógatással és csókokkal. Idézek. "Készítette: Vincz Szabolcs.

Noryka hangja visszhangot kapott. Itt-ott belép egy-egy húr pendülése. A dobot is lecserélték, a billentyűk hangsúlya is áthelyeződött, valahogyan az egész zene izmosabb lett, ha élhetek ezzel a képzavarral. Vagy határozottabb.

Jolie szövege nem módosult. A refrénből eltűnt egy sor. És feltűnt némi szkreccs is. Pozitív."

06 Jolie - Az élet, amit élünk (Sequence version)

Szkreccsel megbolondított, visszhangzó szavak nyitnak, szépen kellemeteskedő, dallamos és mégsem negédesen nyálas zene jön, inkább átgondoltnak nevezném. Hmm... Tetszetős, hogy részletes: az ütemre több réteg feszül rá. Érdemes többször meghallgatni és figyelni.

Hmm, már észlelem, hogy amit ritmustévesztésnek hittem, nem is az, hanem Jolie ugrándozik a szavakkal az ütemen. Telepi srác napja, estéje, ismét. :)

07 Jolie & Outline, Surda, Imi.LN - Nyár a városban (Imi.LN remix)

Ha nem ül ki a mosoly az arcodra, ásd el magad. :) Visszavonhatatlanul itt a nyár! Lehet, hogy körülötted hópelyhek szállingóznak, de hidd el, a füledben a Nyár szól. Víz partot mos, mintha nagybőgő dorombolna és fúvósok húrok rezegnek és... Lazán. Kék-fehér hawaii ingben, sör a kézben, nyugágy.

Hugee refrénje kikerült a nótából, de így is megfelel. Ha zavarna a refrén pozitivizmusa és egyszerűségnek neveznéd, hadd szóljak: rázd meg magad, ne szürkülj bele a télbe! Jolie és a többiek segítenek, nyisd csak ki a füled.

Szövegekről még: asszem, nem írnék olyan sort, hogy "jobb kezemben a blázom, balomban a pezsgőm", vagy "a rengeteg bitchcsel a homokos beachen", másokat rakok ki a betűtésztából, de nem is lehetünk ugyanolyanok...

08 Botzi & Outline, Andrew - Mi kell a nőnek (Jolie '70's remiXXL)

Nem tudom, hol rejtőzik itt a hetvenes évek, legalábbis úgy érzem, elkerültük egymást... Talán a diszkó-korszakból átmentett lendület és könnyed hangulat? Jó nyomon járok? Az a baj, hogy irtózom, ha diszkógömböt látok. Az orrhangtól ugyanígy.

Sosem tudtam, mi kell a nőnek (mindig csak tippelgettem, néha bejött), hátha most megtanulom. Miket is javasolnak? Romantika, szenvedély, pénz, 600-as, gyengédség...

09 Surda - Ha nincs más (Jolie G style remix)

Újabb felrázó (pozitív) tétel, jól jöhet a télben... Surda hangja akár a szomszéd srác szájából is szólhatna. Ez előnyére válik, mert könnyű azonosulni vele. A női hangú betéteket meghagynám az Állat Kannibáloknak, "a baleset bekövetkezett teljesen" - ez meglehetősen butuskán hangzik, már elnézést. :)

Ha egyetlen dal alapján lehetne véleményt alkotni valakiről, azt mondanám: rokonszenvesen szociális sráccal van dolgunk Surda személyében. Ez a pozitív hozzáállás teszi a szerzeményt a Forróbb a nyárnál dobozba, nem Surda rappelése, bár talán Jolie (mondanom se kelljen: dallamos, szkreccses) alapja is átemelné oda...

10 Jolie & Outline, Hugee - Nyár a városban

Sávonként állítjuk magunkat és hangolunk a megfelelő frekvenciára. Igen, itt van a nyár ismét, ezúttal Hugee hangja hozta vissza. Még, még, még! Kérek belőle. Alig várom, hogy odakint is nyár legyen, ez a dal szól majd, kinézés az ablakon, könyöklés, és előre tudom, hogy aznap sem lehet majd lemosni az arcomról a mosoly képében megjelenő belső nyarat.

Jolie megint jól hangolt arra a dallamos, de nem nyálas zenére, amit kezdek a védjegyének hinni (bár nem szeretnék elhamarkodottan ítélkezni). Csilingel, hullámzik, a dob nyugodtan gurul, és ott az a búgás, amit szeretek a G-funkban (vagy abban, amit annak hiszek).

11 Chilzim - Wo bist Du (Jolie version)

Elő kéne keresnem a mélyből a megmaradt német nyelvtudást... (Ilyenkor szoktam előjönni azzal a pár szóval, hogy ez a "nyelvtudás" akkor mutatkozott meg, amikor a Nagyszínpad környékén cövekeltünk le Danival, másállapotban, a koncertek már lementek, mi már nem voltunk szomjasak, egy srác pedig német tolmácsot igényelt, két német nőnemű jelenléte miatt, ezzel vonta magára a figyelmünket. Annyival járultam hozzá a hadjáratához, hogy: helló, bocs, én csak annyit tudok németül, hogy wunderbare busen, és nem biztos, hogy ezzel célhoz fogsz érni, bár sosem lehet tudni, hajrá, erre ő, hogy neki meg annyi jut eszébe, hogy deine Papieren, Jude, ezt még kevésbé javasoltam, mint az én javaslatom komolyan vételét, mert az is elég gyenge szöveg, de ez meg egyenesen... Poént kár is lenne várni tőlem, nos, itt egy újabb, bár ezúttal kevésbé hosszú, de változatlanul csattanómentes történet...)

Visszatérve a dalhoz: eléggé elkapott. Szerelmi bánathoz tökéletes, lassú, elsötétített szobát igénylő háttérzene (kérdés, hogy átérzed-e, én átéreztem), amit dúdol az ember napközben. "Es ist aus und vorbei...", de sevész, egyedül is kell lenni. Jolie, kalapot emelek a zene miatt.

Üzenem annak a valakinek (nőnemű lesz, előre látom, mert megrögzött hetero vagyok :D), aki némi fészkelődés után majd belakja a szívemet és kényelmesen elhelyezkedik: még nem tudom, hogy wo bist Du, de nem is kérdem. Amikor eljön az ideje, majd leszel. Számíts arra, hogy tisztellek, becsüllek majd, megpróbállak minél kevésbé félreérteni, remélem, tanultam az eddigi lányleckékből, és készülj fel rá, hogy úgy szeretek, mint egy gyerek.

12 Jolie & G-ZA MC, Slackman - Ez a környék, ahol te is élsz

Mosolyogtató felvezetés, ebben a Jolie srácban van önirónia a lokálpatrióta attitűd mellett. :)

Jolie, hogyan tudsz ennyire jól egyensúlyozni a dallamosság és az utcai hangulat mezsgyéjén? :) Majdnem soul-R&B zeneként kezdődik, és belevág a szkreccs és az ütem és összeáll az egész.

Slackman: refrén. Strófát is kaphatott volna. G-ZA MC-nek először neki akartam menni, eképpen: mondd, milyen érzés Majka-utánzónak lenni? De rájöttem, hogy az ember nem választhatja meg a hangját. Jelentem: innentől tovább is léptem ezen az első benyomáson.

13 Jamez Bund - Summertime freestyle instrumental

Mélypont, mélypont, mélypont. Monoton a zene és sekély, bárgyún elnyújtott az énekbe hajlás.

14 Jolie & Noryka - Még bennem él (eredeti változat)

Idézek. :) "Visszafogott dob a cinek, a halk basszusgitár és az ugyancsak lazulós billentyűk mellett. Kellemes hangulatot teremt az egyveleg. Gyengéd, jazzes érzésű R&B - bár lehet, hogy csak én hallom bele mindenbe a jazzt? :)

Jolie néhány strófában tárja elénk egy kapcsolat szakaszait. Megismerkedés - egymás kerülgetése - egymásba szeretés - boldogság - csalódás. Elsőre úgy tűnt, hogy Jolie nem artikulál rendesen, hanem hadar, illetve nem is, inkább azt mondanám, néha elharapja a szavak végét. Aztán ez az érzés egyre kevésbé volt lényeges, mert kezdett uralma alá hajtani a nóta.

Noryka a refrénben engedi ki a hangját. Ölelnivaló a hangja. Elkezdtek mocorogni bennem a hormonok. Olyan érzés, mint amikor a karjaim közé bújik az életemben lakó tündér, és csók és ölelés közben bizseregni kezd a hátam. Nem félreérteni: nem a szexre célzok, hanem az egymásba feledkezésre. Amiből akár szex is lehet, de nem az a lényeg.

Még bennem él: utalás arra, hogy semmi sem múlik el nyom nélkül, az összes korábbi kapcsolatunkkal és csalódásunkkal együtt vagyunk azok, akik. Bennünk él mindenki, aki velünk volt és lehetett volna, de nem lett."

15 Goran MC & MC Gőz - We don't give a f**k

A csilingelés miatt dallamra számítanál, de ne tedd. Ez itt smirglis, gépies zene, olyan, amilyet Gőz nyers szövege igényel. Nem törődik azzal, hogy kinek tetszik. :)

Meg kéne tanulnom olaszul is, de legalább továbbjutni annál a csóró szókészletnél, amit a ti amo, a birra és a... mi is alkot? A harmadik olasz szót elfelejtettem... :)

16 Jolie & Outline, Hugee - Nyár a városban (Marcus May remix)

Marcus eléggé átrendezte a dalt, a muzsika kevésbé napsugaras, mint az eredeti változat, de ezt megfelelően kompenzálja azzal, hogy nyers, a dob például jobban odakap. A harmadik fajtát halljuk a refrénből, ezúttal Jolie három szava alatt mondja Hugee, hogy jee-jee.

17 Marcus May - Pénzen az agyam freestyle beat

Materiális javak és az emberiség fele (legalábbis az egyik a nők közül), mint téma. Újabb testes ütem, jól idetett szkreccs, mellettük billentyűk is belépnek.

Egyszer elvinném bemutatni egymásnak Angelina Jolie-t és Jolie-t, intenék az egyikük felé: - Angelina. Másik felé: - Jolie. :)

18 Jolie & Lil Dawg, Lucie - Miért csináljuk ezt? (demo)

Visszaváltunk arra a kellemes dallamosságra, amivel Jolie olyan jól megfőzött (ha nő lennék, azt mondanám, megfűzött). LD hangjánál egy fokkal feljebb tekertem volna a hangerőt, de ez már tényleg csak szőrszálhasogatás, egyébként rendben van.

Ha Lucie az a visszafogott(ra kevert) női hang a refrénben, akkor... pacsi neki is. :)

19 Marcus May - Néha úgy bánt

Marcus, ez engem is bánt. Lehet, hogy még nem értem meg a stílusod befogadására, de próbálkozom majd. Az ütem a nyolcvanas éveket idézi (és az ezredforduló utáni, rosszul összeeszkábált zenével operáló magyar undergroundot), nem lenne baj, ha tudnád úgy kezelni a mikrofont, mint a Run-DMC.

20 - Elmúlt outro (közr. Hugee)

Kár, hogy vége... A gitár és az ütem és minden rendben, csak... Hugee hangja néhol (az átvezetéseknél) közelít ahhoz a határhoz, amibe már hajlandó lennék belekötni, de minek rontanám el a búcsúzást a lemeztől?

***

Forróbb a nyárnál: Nyár a városban intro, Újra dalol az ucca, Még bennem él (Goldnigga inside remix), Az élet, amit élünk (Sequence version), Még bennem él, Nyár a városban (Imi.LN remix), Ha nincs más (Jolie G style remix), Nyár a városban, Wo bist Du, Ez a környék, ahol élsz, Nyár a városban (Marcus May rmx), Pénzen az agyam (freestyle beat), Miért csináljuk ezt? (demo), Elmúlt outro

Langyos: Buda & Pest (L.A. remix 2), One team one love (Jolie West$ide remix), Mi kell a nőnek? (Jolie '70s remix), We don't give a f**k,

Markáns, szürke tél: Summertime freestyle instrumental, Néha úgy bánt

Nos, köszönet Jolie-nak, hogy a januárban is eszünkbe juttatja, milyen is a nyár a városban... Néhány apróbb bukkanótól eltekintve sima az út a nyár felé, hajrá!

Phoenix - Vanília égbolt (2005)


(2005.09.05-én írtam.)

Tompa vagyok, bár sokkal kevésbé, mint a Cafgut & Beta-féle Nyomorék Kornélalbum idején. Kezd visszatérni az idiotizmus és gúnyosan mosolygok a helyzetemen. :)

Mennyire felel meg ehhez zenei aláfestésként Phoenix EP-je? Meglehetősen...

A felvételeket a Night Child Root Studio (Kecskemét) készítette. Keverés: Fankadeli. A lemez letölthető, lelőhelye a Saláta Magazin.

01 Intro
Zene: Phoenix.

Prózai betét. Lopva a szerelemhez osonunk. Együtt ne sírjon velem senki. Elszelídült pajzsok. Merengősen vonulunk végig a billentyűk skáláján.

02 Járnék messze...
Zene: Phoenix.

Búg, búg a zene, a későbbiekhez képest több meggyőződéssel (inkább erővel). Szinte nem is figyelek rá, csak kiszolgálja a szöveget. Megalapozza a hangulatot. Jól.

Bérelhetsz a Marsig felvonót, de csak itt, a Földön jöhet rá bárki, ki is vagy. Az arcképcsarnokról (Attiláról és a többiekről) az jut eszembe, hogy a legendaság fáraszt... Vagy a legenda-létnek szűk szürke napok fárasztanak? (Ők tudták, én sosem fogom megtudni.)

Bevezető utáni első dalként ez még tartalmaz egy kevés optimizmust: itt még elhangzik, hogy "van valami, amitől újra talpraálltam..." Visszatérő kép lesz abból, hogy "torkomon füst...", meglássa akárki. És máris itt az elsüllyedés a magányban, mert "mind a négy évszak tél".

"Az együtt töltött pillanatok mozijában ülök csendesen" - hadd rokonítsam ezzel azokat a szavakat, hogy "az emlék-emóció mixek csak keszekusza viccek..."

03 Rend és káosz (közr. Fankadeli)
Zene: Gaus.

Csak egyet léptünk, mégis messze járunk a második tételtől és a lendülettől. Egyedül keringünk a dallamok között, még akkor is, ha Phoenix és FankaFeri kísér közben... A hangok bátortalan könnycseppek módjára érnek le a mélybe. (Megmondtam: Phoenix lemeze "nem a házibuli csúcspontja".) Apró rezzenésekből áll össze ez az érzékeny elegy.

"Elég, ha csak én érzem, hogy többet nem jövök ki a kútból, / Hisz itt senki nem lát, sötét van, nem kell megfelelnem, / A habzó szájú tömeg sem néz, nem kell a szépet elfelednem..."

Anna és miatta hullatott könnyek közé bújt Phoenix. A könny egy pillanatra hadd lehessen eső, ez az átalakítás szükséges ahhoz, hogy előjöhessek a Freundeskreis-párhuzammal: "Immer wenn es regnet, muss ich an Dich denken..."

Belémivódott, átjárt, magával sodort ez a melankolikus képsor... "Ennyi, nem vagy több, mint a pohárba' még egy csepp, kockának látszó gömb, miben zaj nélkül él a csend..."

Főként Fanka visszhangzó hangja az, ami hangulatot fokoz, nem csak az, amit mond: "A szakadék mélyén állok és várom, de ma sem jön már a helikopter, / Revolverem csöve halántékomnál, de valami azt súgja: Feri, dobd el / Messze vagy tőlem, a zsebembe nyúlok, nem maradt rólad, már csak ez a poszter / Morzsolják ujjaim, gombócra gyűröm, mert valami azt súgja: Feri, dobd el..."

04 Ász nélküli pakli
Zene: ArtosCsaba

Még mindig nem érezzük teljesnek a paklit, de valamivel feljebb emeljük a fejünket, tompult komorság helyett már van erőnk kommunikálni, sértettek és mérgesek vagyunk.

Fordított, lehetetlen, a teljességre csak áhítozó képek, "bolondok, akik üresen haladnak", városi legendák, lehúzó valóság: kopott műkörmök... Ász nélküli pakli az az élet, amit Phoenix vázol... "A vér olcsó festék, nincsen párbeszéd, csak lárma." (EH: Nem eshet örökké)

ArtosCsé ehhez képest egészen egyben lévő zenét tett ide. Nem mintha boldogságot sugározna, de határozott egységként látom. Oké, hallom. Ez is ügyesen teremti meg az atmoszférát, többrétegű zene (nem a keverőpultról lesepert nyesedék), érdemes többször belefülelni.

05 Az én órám késik...
Zene: Phoenix.

Az óra késhet, a buktatók sosem fognak (hiába hiszed, hogy egy időre elkerülnek). És a ritmus sem, készségesen borul egymás vállára Phoenix szövege és a zene. Félig szomorúan, félig várakozásteljesen pengenek a húrok és kong a konga.

Ugyanaz maradtál, csak a környezet változott? Szerintem kölcsönhattok egymásra. Még ha azt is érzed, hogy ugyanolyan vagy most ("ő már furcsán néz rám, én meg cinikusan átkozom"), mint előtte.

Az Ász nélküli pakliban megismert, az igények szintje alatt megélt világ köszön vissza itt is.

06 Akasztófa (közr. Fankadeli)
Zene: Phoenix.

Csilingelés, búgó dallam, sértett hangulatú ütem, női dúdolás, ha egy fokkal élesebbre, keményebbre lenne keverve, Wu is lehetne...

Szétmállunk, mint a prézli (mert átvertek), vagy megtanulunk élni abban az üres és kicsinyes világban, amit Fanka vázol... Csak a környezethez idomult akasztófahumor segíthet, szolgálhat péncélként.

07 Vanília égbolt (közr. mrdkzh)
Zene: Phoenix.

Befordultunk ismét a komorság sugárútjára és lelassítunk egy elhagyatott ház előtt. Hiába terül fölénk a vanília égbolt, nem érződik határtalannak, ahogyan a lehetőségeink sem. A remény mostanra kiveszett a húrokból, Phoenix szavaiban eddig pedig nem is volt.

Nem tudnék mindenhol könnyedén előtáruló rímeket felfedezni mrdkzh soraiban, az a benyomásom, hogy ő már nem ilyen síkon gondolkodik... Túl van ezen a kötöttségen. Csak mondja.

08 Outro
Zene: Phoenix.

Szeretem megcsókolni azt, aki elmegy. A lemez végetért, elbúcsúzik, elmegy. Ha nő lenne, megcsókolnám a homlokán és azt mondanám: kitartás!

***

Stabil alattunk a Föld, mert hagyjuk neki, hogy tartson: Intro, Rend és káosz, Ász nélküli pakli, az én órám késik..., Akasztófa, Outro

Nem jár messze a kiválóságtól: Járnék messze..., Vanília égbolt

Akasztófára vele: ---

Phoenix, hidd el: feltámadsz. (Tudom, hogy olcsó humornak tűnhet ez a szöveg, de tőlem csak ez telik.) Néha én is hiszek a feltámadásban, sőt... Mikor narancsszín fényben fürdik az arcom, leolvad rólam az önmagammal szemben felöltött félgrimasz és egészen rendben vagyok. Néha magamtól is sikerül végrehajtani ugyanezt, az idiotizmussal felvértezett, mindenen nevető én megpróbálja felrázni a tespedésből a nyavalygó, éjkék festékkel nyakonöntött bolondot és sikerül is neki.

Most is mosolygok, mert van, aki számít rám és van, aki törődik velem. Nem irigylem, nincsen könnyű dolga. A meghallgatáshoz is erő kell, nemcsak a megnyíláshoz. Köszönet!

Neked pedig, Phoenix, köszönet a jól kifejezett, megfelelően megfogalmazott melankóliáért. Ez az anyag itt bizakodásra az okot a továbbiakat illetően, várom az újabb felvételeidet. A zene és a szöveg egységben: az előbbihez megfelelő társakat találtál (ArtosCsé, Gaus), az utóbbit jól körmölted össze te is és a betársuló Fanka és mrdkzh egyaránt.

Aki arra vár, hogy a happy hip-hop nyisson neki ajtót, annak nem ajánlom a Vanília égboltot.

ArtosCsaba + GeriSkillz - Beat Support (2005)

(2005.10.03-án írtam.)

Ezúttal ArtosCsé és a Bungalow bandából önállósodott GeriSkillz zenéire szövegel a magyar underground. Geri már a 2004-es nyári Raplife-ban is emlegette, hogy "ArtosCsabival gondoltuk, hogy együtt dolgozunk a jövőben. Nagyon egyező a stílusunk és barátilag is nagyon rendben vagyunk." És most itt a Beat Support - ez az együttműködés és egyben a Saláta Magazinról letölthető lemez elnevezése is.

01 Intro

Hangkollázs. Billentyűk és az ütem is komolykodó hangulatban, "a samplerfutár megérkezett" - ArtosCs korábban is mondta, hogy őt a sampleres hip-hop dolog hozza igazából lázba.

02 Chump'yanz - Tömegvonzás

Gy.k.: a Chump'yanz a Raplife harmadik száma (és GRO) szerint "az ország első multiregionális projektje, a Bloose Broavaz" része, de ne kelljen már elmagyaráznom, kik is ők... :) Tibbah, Majestic, Rizkay, TM és a többiek.

Tehát tömeg, ami egy ideje vonzó zenét-szöveget termel. Itt fúvós, az ütem által valamivel vagányabbra fazonírozott zenére szövegelnek. Magyangolul és jól, mint Deego. Rizkay szájdobolhatna is, azt hiszem. :) De így is bólogatok, lelkesen. Érdekes, XXL-es...

03 Qka MC & GeriSkillz - Kukába vele

Ki ne ismerné az Animal Cannibals duóját? Qka, ha esetleg olvasod ezt, üzenném, hogy válaszoltam a felvetéseidre. :)

Geri és Qka. Kellemes jazzes felvezetés, majd - mivel nem ciki azt írni, hogy 10 másodperc, ezért le is írom, tehát - 10 másodperc után A.C.-szerű könnyedséggel intézett ütem, meg persze zongora és taps. (Tőlem is.)

És hogy mi kerüljön a kukába? Az a csaj, aki szerint a hip-hop hülyeség. (Jé, történelmi pillanat: egy Kannibál kiejti a száján, hogy szar.) Minden, ami ósdi. Vonatkoztathatom ezt általánosságban a megkérdőjeleződött értékekre? Inkább nem teszem, hagyjuk az elmélyülést. Élvezzük a zenét.

Geri, ez nem "hétköznapi darab". :)

04 Akkezdet Phiai & Bobakrome - BBetmen

A Wacuumairs szövegfacsaró duója ("Said a rímesztét'... azért ne túlozz...") és az ODB-szintű bohóc, Bobakrome. Lássuk, mire mennek.

Stílusváltás, a gabalyodottabb rímekhez gépiesebb alap szolgál (itt-ott megbújik némi fúvós betét is). Ezeket a rímeket nem lehet leírni, utánozni, hallgasd meg... "Már be sem állsz, ha a besamel rontja a hasad el..." B-O-B-A rímeit pedig követni sem lehet, annyira más az elképzelése a rímképlet szóról, mint egy "normális" rappernek. :)
Szerintem Akkezdet-ütemeken jobban kijönnek ezek a szövegek...

05 TM - Hol a határ?

TM-et a Fürkésző Elemekből való kiválást követően a Testament Records alapítójaként és a Bloose Broavaz részeként emlegethetjük (a Testamentről lásd még: interjú a Saláta Magazinban).

Igen, ő az a reszelős hangú rapper. Kilép az ajtón és elégedetlen azzal, amit lát. Szétesett, alkoholista, végletes, megoldások és feloldozás nélküli, bűnös világ ez. Erre rímel a zene is: érdes, komor, "nem a házibuli csúcspontja"...

06 FankaDeli - Az én mozim

A kecsói lurkó. :) Most éppen nem a szokásos Fanka-jazzel érkezik, hanem a morcosabb, kritikusabb oldalát mutatja felénk (a refrén alatti sötét hegedű sem cáfolja ezt).

A mozit és az életet, bővítve a kört pedig a tettetést és az őszinteséget, a birka-létet és a tudatosságot veti össze... "Túl sok tini halott, mert nem hallott a világról, / amíg nézte a tévét, elkerülte a lexikális tudás, / csupán az ösztönre számíthat, az pedig szopás utcanyelven szólva..."

07 Hősök & Különvélemény - Hiszem, hogy...

A Hősökkel kapcsolatban irány Brash és Joeker remixlemeze, a Különvéleményről korlátozottak az ismereteim (újabb bizonyíték: műveletlen kezdő vagyok a magyar underground terén). A borítón a részleteknél annyi szerepel, hogy Phyramid Records. Hmm.

A Beat Support itt is bevetette a hegedűt, a Hősökhöz illő ütemet pakolt rá, emellett Brash & Joeker zongorafixáltságát is kielégítik. Miben hisznek a Hősök és a KülönVé? Magukban (miközben zsákutcás a világ). Abban, hogy előre, előre, csakis előre, akármi is a helyzet.

08 Landi & Siska - Csak egy áldozat

A Dope Beatz és a Night Child egy-egy tagja együtt.

A cin zavaróan bizonytalanul hangzik az elején, de aztán szerencsére eltakarja az ütem és a húrok, a zene is egészen rendben. Nem tizenkét, hanem két dühös (elégedetlen) ember beszél, de ennyi is elég. Landi ismét mikrofont ragad, hogy ne feszítse szét az áruló barátok miatti stressz és Siska is csalódott a világban, mert rombadőlt az élet addig biztosnak hitt alapja. Jól fogalmaznak, és nem rajtuk múlik (hanem a zenén), hogy közepes lett a nóta, nem jeles.

09 Bankos - Nincs kiút (remix)

Ássa el magát az a valamirevaló underground hip-hop rajongó, aki még nem hallgatta meg a Rapmotelt (kiváló AIU / Kriminal Beats-produktum).

Úgy tűnik, a Beat Supportnak sikerült Bankosra szabni a zenét amellett, hogy nem olyan, mintha AIU-utánzat lenne. Ügyes. Adott a játékos, csibészes, jazzes-filmzenés érzet, hangulatteremtő képesség. Bankos beszámol. 1, 2, 3, Faktor-ütemekre szórakozik a Laborban, szól: igyekezz élni, keress támaszokat...

10 Minimal Project - Vannak percek (remix)

Újabb DBE-arcok, a dal eredeti változata megjelent a Kvíz lemezen.

Meg-megtorpanással indított, kellemesen dallamos muzsikára nem minimalizálják a szöveget az MP tagjai, hanem faltól falig kitöltik a rendelkezésre álló helyet - ha azt mondom, gazdaságosan, talán azt hiheted, Tesco-módon gazdaságosan, de nem... Elengedik a mikrofonmániájukat. Vannak percek, amikor küzdés kell, mert szarabbnál szarabbak a kedvek, mert kevés a játszótárs, mert a szerelem csak görögtűz, mert beszólnak az amatőrök, mert a szél dögszagot áraszt...

11 MC Gőz - Aranyérem

Korábban a Hátshow Sorból, újabban a Night Childból ismert arc, ügyes freestyle-versenyző...

Ez itt újabb billentyűs alapú zene, a közepesebb fajtából. Gőznek is volt aranylemeze, de elvették, mert nem volt elég a vizelete. Hemzseg a szövegben a dopping, mint egy NDK-s úszónőben... (Pont mostanság éledt újra a vizeletes, olimpiai botrány.)

12 Siska - Halott finuccsi (remix)

Korábban a Feenoochiz duóból, újabban szólóban, a Night Childból ismerhető arc. A borító szerint eredeti változat: Temetetlen múlt / Siskamánia.

Mihez is párosítanám ezt a (gitáros, visszafogottan fúvós) zenét? Talán egy Tarantino-filmhez. Kezdem azt gondolni, hogy Siska mindig mérgesen lép a mikrofonhoz. Nem baj, legalább levezeti a feszültséget. Beolvas. Keményen. A refrénben Gőzt, ArtosCsét, Fankát ismertem fel.

13 GeriSkillz - Jazz, ami helyre tesz

És itt a BS egyik fele.

Ez nem olyan jazz, ami elsőre eszembe jutna (BVSC vagy Diana Krall vagy Wooten vagy Jamie Cullum), de mint tudjuk: nem biztos, hogy jót tesz nekem, ha kiszolgálják az ízlésemet. Ez itt gitárból kicsalt muzsika, reája középtempós ütem. Rendben van.

"Egy örök MC-nek az alázat kulcsszó" - hmm, ritkán hallani ilyesmit. Igaz, hogy "platina hosszú idő után sem lesz" ez, de ez nem is az a hozzáállás, nem az a célkitűzés...

14 Raptorz & Suppah - Angolosan kérem (remix)

A dal eredeti változata megjelent a Második harapás lemezen. Ryzo nyilatkozta (Raplife 2004/8.), hogy a Raptorz nem tartozik sehova, csak zenélnek, szövegelnek és ennyi. Suppah Night Child- és HSfam-tag.

Anglicizmussal osztják az öncélúan magyangolul beszélőket, lazán összerakott ütemre, elhallgató és újra feléledő dallammal. Fantáziadúsnak hat a változatosság.

15 Artoscsaba & GeriSkillz - Sok mindent tudsz

Ismét is leporolták a zongorát és középtempósra állították be az ütemet. Sok mindent tudnak, illetve megéltek, erről szövegelnek. Nyitottságról, tapasztalatokról. Arról, amit kipróbálnak és működik: "nem építek olyan utat, amin nem megyek végig..."

***

Aranyérem: Tömegvonzás, Kukába vele, Hol a határ?, Az én mozim, Nincs kiút (remix), Vannak percek (remix), Halott finuccsi (remix), Jazz, ami helyre tesz, Angolosan kérem (remix), Sok mindent tudsz

Sok mindent tud, de mégsem tud mindent: Intro, BBetmen, Hiszem, hogy..., Csak egy áldozat, Aranyérem

Kukába vele: ---

Ezeket az ütemeket nem kell megtámogatni, megállnak a saját lábukon is. Esmént jöhetnék azzal, hogy sokszínű, de mégis egységes lett ez is. Sikerült a szereplőkhöz igazítani a muzsikát anélkül, hogy túlságosan szerteágazó lenne az anyag. És nem mindegyik járat vezet kincshez, de mindegyiken érdemes elindulni.

Fankadeli - Sokminden van még a fejemben (2002)


(2005.09.29-én írtam.)

Utolsó nekifutás, bemelegítés. A kecsói lurkó 2002-es próbálkozása, mielőtt egy évvel később elénk tárná a (számomra) nagy dobást jelentő Minden kincsem nagylemezt. (Szerinte a 2004-es bootleg-lemez, a Viszem a balhét az igazi minőség kezdete.)

01. Intro
[Szöveg: FankaDeli - Zene: FankaDeli]

"Make a clap to this..." és csilingelés. Dörmögés a basszusból. Indul. A DaFanCah Gang és a szokásos Fanka-jazz itt van újra. Mmmmmmm... A szöveg egy része átkerült a Minden kincsem nyitódalába is. Utána Fanka beül és indítja a járművet. Irány az éjszaka. :)

02. A legtutibb cumó (közr. Erik Sumo)
[Szöveg: FankaDeli - Zene: Erik Sumo]

A megboldogult Sinkovits Imre felvezetése (és zárása). Fanka. Na meg Erik Sumo. Na meg a basszus. Na meg a ritmus. Minden és mindenki a helyén. A dob nyersebb lett, a zene feszesebb, mint a többi Fanka-jazz, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne kiváló. :) A fúvósok belépése tovább finomít. És úgy mély a basszusgitár, ahogyan azt kell.

Magába bolondít a dal és a felsőfokú szinteket emlegető szöveg. Fanka nem bánt senkit, de tudja és tudatja, hol a helye.

03. Sokminden van még a fejemben...
[Szöveg: FankaDeli - Zene: FankaDeli]

Egy évvel később visszatért a dal, lásd itt. A zene könnyedebbé módosul, leghátul búgás szól végig, a dobok, billentyűk mögött.

Az események, a hip-hoppal való megfertőződés elsorolása, a jövőre vonatkozó program rövid ismertetése: "sok minden van még a fejemben / és sok mindent elfelejtettem, / de egy, haver, soha nem változik: / a hip-hop megszállt engem és nem távozik..."

04. 1 híjjján XX
[Szöveg: FankaDeli - Zene: FankaDeli]

Játékos gitár szól bal, majd jobb oldalon, g-funkból vett búgással hátul. És szkreccs és határozott dob. És persze FankaFeri - persze, mindig ugyanarról beszél :D -, az életet emlegeti. A gondokat és megoldásokat (írj! fejezd ki, ami benned van!).

Fanka, komolyan mondod, hogy 2002-ben voltál 19, tehát két évvel fiatalabb vagy, mint én? :)

05. HipHop szól az agyadban (remix)
[Szöveg: FankaDeli - Zene: Nimitz]

Az eredeti változat megjelent az Egyenesen az éjszakából lemezen, 2001-ben.

Jamiroquai-szerű acid jazzes, táncos, felpörgetett (és felpörgető) alap. Az éjszaka a helyszín, a háttérben hip-hop szól Fanka fejében, "hip-hop szól az agyadban, / igen, az adalék bent az arcban, / hangosabban, ne halkan, / mert hip-hop szól az agyadban..." És persze odamondás, célpont: Moha, Zolee... Jól sejted, nincs megállás. Buli van és nőzés. :)

06. Ez a furcsa érzés (Groove Armada mix)
[Szöveg: FankaDeli - Zene: FankaDeli's Groove Armada bootleg]

Ez itt A Filozofálós Dal. Nem sejtettem volna, hogy ez a lassú, borongós (zongora- és gitáralapú) dallam a Groove Armadától származik. A szöveg tökéletesen megfelel a magamfajta önmarcangoló bolondoknak... "Hiába szeretsz és hiába léped / mindig azt, amire van logikus érved, / hiszen igazi diplomát nem ad, csak az élet..."

07. Csak egy perc az élet
[Szöveg: FankaDeli - Zene FankaDeli]

Ha lehetséges ez, még jobban lassítunk. Lassít a dob. A billentyűknél ülő srác is. Bakeliten serceg a tű, Fanka a barátok között ül a Wan2-ban és beszél és beszél és beszél. :) Körülölel a zene... "Túl rövid az élet és néha attól félek, / hogy elszalad előttem és hiába kérek / csak még egy percet a világtól / mert talán nem láttam a szépet a hibáktól..."

***

A legtutibb cumó: Intro, A legtutibb cumó, 1 híján XX, Ez a furcsa érzés, Csak egy perc az élet

Csak még egy percet kellett volna dolgozni rajta és a legtutibb cumó lehetne: Sokminden van még a fejemben, Hiphop szól az agyadban

XX híján 1: ---

Kincs, a Minden kincsem előfutára. Mmmm... Ha nagylemeznyi anyagot tartalmazna, nemcsak előfutár lenne.


FankaDeli & Tower X - A lényeg (2000)


(2005.09.26-án írtam.)

Az első hangzóanyag, ami kikerült Fankadeli kezei közül. A Google-lel keresgélve akadtam rá egy ősrégi Fanka-honlapra, onnan származik az ismertető, mely szerint...

"Történetünk 1998-ben kezdődött, amikor egy Kőházy Ferenc nevű ifjú MC felvette a FankaDeli nevet és még ez év nyarán elkészítette élete első hip-hop lemezét. A zenei alapokért egy fiatal, tehetséges kecskeméti zenész, Maxim - TowerX - Kuznyecov, a szövegekért pedig - természetesen - FankaDeli felelt. A FankaDeli feat. TowerX formáció A lényeg című albuma 2 hónap alatt készült el és 12 tracket tartalmazott. Ezek közül is 4 remixet, melyek egyike közönségszavazatok alapján elnyerte a Contest Party első díját Budapesten, míg egy másik remix az ország számos diszkójában jó párszor lejátszásra került. A formáció a lemez kapcsán meghívást nyert a Pepsi Sziget fesztiválra, melynek akkor - sajnos - nem tudott eleget tenni."

Hmm, tehát 1998 és nyár. Ehhez képest a borítón 2000 szerepel, de ezt Fanka majd helyesbíti, ha akarja. A lényeg, hogy korai (sőt, az első) próbálkozásról van szó, tehát érdemes Qka MC tanácsát megfogadva 2005-höz képest áthangolni a fülünket 5 (vagy 7) évvel korábbra.

01 Ugyanaz a F.E.R.I.
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Már a legelső dal is a ma ismert Fanka-jazz (dallamos muzsika, fúvósok, basszusgitár, egyebek). Feri az, ami változott az évek alatt, fejlettebb a szövegtechnikája, magabiztosabb lett, változtak a témái - jöhetnének a közhelyek, hogy megtalálta a saját hangját, stb., de úgyis érted, mit szeretnék kifejezni.

Feri ugyanaz maradt, mint aki a rappelés, lemezkészítés előtt volt, de mások szemében nem ez a megítélése. És persze már ekkor is tele volt a világ keresztbetenni akarókkal, akiktől a barátok szeretete tud megvédeni.

02 Egy vad a vadonból
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Keverés által bolondított gitár, aranyos szkreccs, nyugodt ütem, Feri pedig ugyanannyira bohém és útkereső (forog a világ és vele Fanka feje is), mint a zene. Reméli, hogy megértjük. Én igyekszem. :)

"Egy vad a vadonból, aki mindig más / egy megálló, ahol nincs megállás / egy hangtalan mondat, egy üres szó / csak keresem azt, ami nekem való..."

03 Heeey meeen!
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Szintin pötyögünk, rádióknak behangolt ütemmel és hangzással. Ehhez képest a mondanivaló nem annyira kipolírozott, rádióbarát: "kimutassaja foga fehérit" ez a Feri. Üzenget Mohának, szemére veti a stílusváltást (szerinte Saulus-Paulus szintű a fordulat).

A szövegeken itt is azt érzem, mint a lemez elején: mennyit fejlődött ez a srác... Nem is attól lesz ez a benyomásom, amit mond, hanem ahogyan mondja. Logikus, hogy elsőlemezes MC-ként kimutatja az önbizalmát, az más kérdés, hogy később ért el olyan szintre, ami joggal töltötte el magabiztossággal. Már ekkor sem botlik el a rímek és sorok között, de később kiforrottabban szólal meg... Tapasztalatot kellett szereznie, hogy később érettebb rímekkel (vagy rímek nélkül) dolgozhasson. Ezt figyelembe kéne vennünk az anyag értékelésekor.

04 ZenebulicsaYOk
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Nem keményen, csak a korábbiaknál nyersebben hangzó ütem, mögötte bulis dallam, amilyenre már a cím alapján is számítani lehet. Bulizós dal, és biztosan ösztönözne is, ha a célcsoportba tartoznék.

"Zene - buli - csajok, ez, ami kell / ez az én utam, más nem érdekel..."

05 Fekete felhők
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Ez itt nem a szokásos Fanka-jazz, de nem rosszabb annál. Dob-cin-gitár alapú nóta, szkreccses betétekkel.

Lamantini a legnagyobb gengszter, a haverokkal mindenkit leverünk, lenyúljuk a csajokat... Később ennél mélyebb (és borongósabb) témákat is felsorakoztatott Fanka, ahogyan elmúlt az az életkori szakasz, amire egyesek azt mondják: juventus ventus, én meg azt mondom, fiatal, miért is beszélne másról, mint buliról, csajokról?

Fanka erre az időszakra mondhatta 2005-ben, hogy "Az élet lovát, azt hittem, betöröm, hisz' ki, ha én nem, mára már azt is kétlem, hogy egyáltalán meglelem az istállót..."

06 A lényeg
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Fanka hangja tompára keverve, a gépies zene is - ezért tűnik ki belőle a fúvósok megszólalása itt-ott. A mondanivaló nem tompult, Fanka ismét megmondja. A refrén alatt vesz vissza és szólal meg diplomatikusabb stílusban: "Ez, ami a lényeg, tudod, a lényeg / ha te hagysz engem, én hagylak élni téged..."

07 Aki élni tud
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Jazzes tétel (zongora - basszusgitár - dob és cin), összeszedettebb kompozíció - vagy csak azért tetszik, mert jazzes? Mindegy. Az esetleges lágyságot ellenpontozza a feszes ütem, így kell ezt...

Hallgatom, mit mond a Fankadeli-jazz, és ismét fejlődést vélek kihallani Fanka akkori és mostani szövegstílusából. A téma nem meglepő, Feri a meséket veti össze az élettel...

"Nekem nem az ördög, nem az isten / magamban hiszek, meg az életben / az légy mindig, aki igazán vagy / aki élni tud, az az igazán nagy..."

08 Elmúlik minden
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Mmmm... Jazzes zsongás megint, belassult dobbal és szkreccs. Borongósabb témákat emlegettem, tessék: elmúlik minden, süllyedünk, ezt úgy lehet kibírni, ha az ember felszínes marad.

A refrén hangsúlya először irritált, aztán megszoktam...

Ráadásdalok
09 FankaDeli DnB mix
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Igen, a cím jól írja le a dalt, dnb-ütemeket pakoltak a Fanka-szövegekre és -dallamokra. Jobbára ártalmatlan.

10 FankaDeli Club mix
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Ha meghallom vagy meglátom valahol, hogy club mix, nem hat rám. Most sem. Nem tudok hozzászólni.

11 FankaDeli itt van
Szöveg: FankaDeli - Zene: DJ Yano's bootleg

Elő kéne vennem a komolyzenei műveltségemet (ha lenne nekem olyan), de inkább megkérdezem az felmenőimet. A klasszikusok beépítése a hip-hopba nem elvetélt ötlet, még ha nem is mindig világbajnok a megvalósítás. Itt a nem középszerű koncepciót közepes szintű megvalósítás követte.

12 FankaDeli meglepi
Szöveg: FankaDeli - Zene: TowerX

Feri elrontja, de újrakezdi. És újra és újra és újra. :) Örülök, hogy nem unt bele az egészbe a legelső lemezfelvételek során.

***

Egyre hülyébbek az értékeléshez használt hasonlataim, de vágjunk bele. Coitus, előjátékkal, kellemesen, utána összebújással, ahogyan kell: Ugyanaz a F.E.R.I., Egy vad a vadonból, Fekete felhők, Aki élni tud, Elmúlik minden, FankaDeli meglepi

Coitus interruptus: Heeey meeen!, ZenebulicsaYOk, A lényeg, FankaDeli DnB mix, FankaDeli Club mix, FankaDeli itt van

Ejaculatio praecox: ---

A bulis témák a Fanka-pálya kezdetén nagyobb arányban szerepelnek, mint a későbbi Minden kincsem vagy az IHÖV idején, ez egyenesen következik a zsengébb életkorból - azóta Fanka 5 (vagy 7) évvel idősebb lett, csalódások és sikerek formálták át a személyiségét, a változások pedig a zenében, a szövegekben is lecsapódnak.

A csalódások (például Panama Music) okán Feri biztosan leült és elgondolkodott, milyen is ez az élet, a sikerek (a Night Child-közösség összerántása, a Saláta rádióműsor és magazin) a befektetett munkával együtt is önbizalmat adhattak és talán nem feledtették el a korábbi gondokat, de gyógyírt nyújtottak a sebekre.

Gondok elfelejtése: nem az a megoldás, hanem a feldolgozásuk, mivel a múlttal (jó és rossz élményekkel) együtt vagyunk azok, akik. Fanka is az összes lemezével együtt Fanka. A lényeg debütáló lemez, ezért érthető az útkeresésként értékelhető sokszínűség a zene terén és a kezdő MC néhol kiforratlannak ható szövege.

ArtosCsaba - Az MC dolga EP (2005)

(2005.09.22-én írtam.)

Mély levegő. Nem nyavalyog. Megembereli magát. És ír. Ha már a munka nem érdekel, legalább a hobbi lekössön. Tüssz - elnézést, megfázós vagyok.

Mi az MC dolga? "Az MC dolga: soha ne hagyja abba" - mondta MC Gőz. ArtosCs. nem hagyja abba - sőt, régóta teszi a dolgát.

Mi a bolond dolga? Hogy mosolyogjon mindig. Hogy ne látsszon rajta, ami a szívét nyomja. Nem könnyű bolondnak lenni, igaz. De néha ez az egyetlen megoldás. Amikor már nagyon feszít az egész, az ember perverz módon nevetni kezd az egészen, kineveti magát, a saját nyomorúságát és máris jobb - vagy mégsem? Az a baj, hogy nem tudok nevetni, ez komolyabb annál. Már az idiótaságom sem ment meg. Önmagam elől. "Hiába nevetek, fanyar a vigyor íze" - © Fankadeli

Hova meneküljön önmaga elől a bolond? Logikus, hogy egy tündérhez. De a bolond akkor is csak bolond marad, nem tud egy tündér fejével gondolkodni. És ezt a világot nem tündérekre és bolondokra szabták.

A bolondlét nem mentség, hanem állapot, ahogyan a Mega Sound System szerint "a deszkázás egy életforma".

Hova meneküljön önmaga elől a bolond? Logikus, hogy a zenéhez. Mert ez a bolond a tündérek mellett a zene bolondja is. De elég a személyeskedésből. Mély levegő. Nem nyavalyog. Megembereli magát. És ír.

ArtosCs. a Salátának májusban adott interjúban elmondta, hogy a visszajelzések szerint a második EP "egyrészt A penge élénhez képest érzelemdúsabb, komolyabb anyag lett, másrészt a 2001-es A.R.T. albummal összehasonlítva - ami egy lazább, dzsesszesebb, befogadhatóbb lemez volt - a szólódolgaim eleve sokkal nehezebben emészthetőek, keményebbek."

Meglátjuk.

01 Az MC dolga

Az MC dolga, hogy mondja, mondja, mondja... Dallamra, ami jól csilingel, de emellett letisztult (tapasztalt?) ütem párosul hozzá.

És amíg a többség álmodik, Csé bizony mondja a magáét. Késztetés van benne, hogy ne tartsa magában a gondolatait, a rappelés a közvetítőcsatorna. Mindenben talál valami figyelemre érdemeset: "a szikár talajban is ásványra lel, a mélyből hozza a friss vizet fel..." (Megj.: nem vagyok értelmező szótár, de talán szikes talajra gondolhatott.) Gőz és Bankos tűnik még fel a refrénben egy mondat, illetve pár szó erejéig.

02 Ész a tettben

Billentyűk huncutkodnak, a zene másik felén egyszerűre beállított ütem szól, visszafogott az összesség. Mintha Csé tudná, hogy a zene kulissza, és a díszletek között játszódó darab a lényeg (itt: a szöveg).

"A kezdet nehéz, közbeszól a sors, / a pozitívat nézd, az élet gyors / Én is haladok a sodrással szemben / Figyelek, ész van a tettben..."

Csé a kor és a város elől a zenéhez fordul, zenei alapok után kutat (akár azt is mondhatnánk: diggin' in the crates) és rapra fordítja a kimondanivalót.

03 Betű a szóból

Presser A fiú dalából származik a hangminta, mármint a vokál és gondolom, a musicalérzetű dallam is (amit jól bővít ki az ArtosCsé-ütem). Néha hajlamos vagyok elfeledni, hogy Presser az LGT és a saját lemezei mellett musicalszerző is...

Emberi gondok, Cs. mindent megtesz, hogy megoldja őket, kiadja magából a feszültséget. (Ő rappel, én írok. Az alkotás adekvát feszültséglevezetési forma, már mondtam.) Betűket és szavakat tesz le elénk az asztalra.

Aktivitásra szólít fel, de csak ha komolyan gondoljuk a dolgot, : "Rappelj, de csak akkor, ha van rá okod, / szövegelj, ha van rá adottságod..." Az MC-k a valóságot képezik le, a róla alkotott benyomásokat foglalják rímekbe ("értelmezed, ami körülötted megy"), ha nem így tesznek, egy idő után úgyis kitűnik a hiteltelenség.

04 Hatást gyakorlok

A megszokott tiszta ütem jön (hangulatot teremtően áramló dallammal) - RZA ütemeit azért szeretem, mert piszkosak, ezt azért, mert tiszta.

"A lejárt lemezeket remixelem, tisztelem" - egybevág azzal, ami a fent hivatkozott Saláta-interjúban hangzott el Csétől: "Engem ez a sampleres hip-hop dolog hoz igazából lázba..."

A refrén a Betű a szóból során említett impressziókat hozza szóba újra: "Jár a szám, jár a kezem, / ez nekem való, magamat edzem, / Az impressziókat feldolgozom, / Hatást gyakorlok, nap mint nap fokozom.."

05 Tettre készen

A vonósoktól és billentyűktől valamivel komorabb lett a dallam, vagy nem is - inkább felnőttesebb.

Csé elégedetlen, nem néz szépen. Öntudatos: irányítja a sorsát. Nem hagyja magát visszatartani. A korábbiaknál valamivel militaristábbak lettek a szövegek.

***

Hatást gyakorol: Az MC dolga, Ész a tettben, Betű a szóból, Hatást gyakorlok

Betű a többi között: Tettre készen

Eltévedt a lakótelepi útvesztőben: ---

Csé egyenletes lemezt hozott össze, ami tartja a saját maga által felállított szintet. Egyrészt jó, mert bizonyíték arra, amit eddig is tudhattál: ArtosCsé nem fog összecsapott terméket nyújtani, másrészt negatívum, hogy különlegességet sem találunk a halmazban.

Ezzel nem leszólni akarom a produkciót, mert közben tisztában vagyok azzal is, hogy az évtizedes tapasztalatot felhalmozott Csaba nem fog virtuózkodni, kísérletekbe fogni, a világot sem akarja megváltani, hanem megtalálta a saját hangját, stílusát és annak megfelelően alkot (nem utánoz). Hogy ez az ArtosCsé-hang, -stílus tetszetős-e, azt mindenki maga döntse el. Nekem tetszik. Mert érett.

Csé hisz. De nem szájbarág, nem térít. Ha nem tudnád, hogy az A.R.T. (és valamennyire Csé) keresztény hip-hop, talán fel sem tűnne. Viszont ez a státusz megmagyarázza vagy igazolja a pozitív, életigenlő mondanivalót. A hangmintákkal tarkított hip-hop érdekli és jól válogat. Tiszteleg Presser előtt - ez számomra műveltséget jelez.

Minden jót kívánok a többiekhez, Csaba. Felesleges lenne azt mondanom, hogy maradj önmagad, mert úgyis tudod, hogy ez az egyetlen értelmes út.

ArtosCsaba - A penge élén EP (2003)

(2005.09.20-án írtam.)

ArtosCsaba veterán: 1991 óta, komolyabban 1994 óta rappel, azóta volt a pozitív töltést, keresztény mentalitást képviselő A.R.T. (Agapé Rap Team) tagja. A 2004-es februári Raplife szerint Csaba eddigi lemezei: 1994: ctrl+alt+del, 1998: Art poetica, 2001: Gondolkodom, tehát vagyok, 2003: Hangforrás EP, szólóban 2003: A penge élén EP, 2005: Az MC dolga EP.

Eredmények az A.R.T.-tal: a Fila Rap Jam versenyeken 1996. 11.hely, 1997. 6. hely, 1998. 4. hely, 1999. 2. hely. Szereplés a 2001-es Intersong Underground Hip-hop Válogatott lemezen.

ArtosCsaba magánélete nem tartozik ránk, de összefonódik a zenei pályafutással, ezért röviden ki kell térnünk rá. A kilencvenes évek elején kiégett: ivászat, nemtörődömség jellemezte az életét. A megoldást egy keresztény gyülekezetben találta meg. Azóta hisz, rendbejött. A gyülekezeten belül jött létre az A.R.T. és innen származik a pozitív töltés, keresztény mentalitás.

2003-ban még megjelent egy letölthető A.R.T.-lemez, de azóta a duó szünetelteti a közös tevékenységet. Pippo elfoglalt, ezért átmenetileg háttérbe vonult, de egy dal erejéig feltűnik az első ArtosCsaba-szólón, az ARTstílus dalban.

01 Ötlet többlet

Csilingelés kellemesen, mögötte dallammal, nyugodt és határozott, középtempós dobbal-cinnel. Refrénben leheletnyi fúvós betét, visszafogottan. Szinte jazzes. Szinte.

ArtosCs. erre szövegel. Nyugodtan, precízen. Tizenvalahány éves tapasztalattal logikus, hogy semmit nem fog elsietni: "Nem fejjel a falnak, ki van találva / Nem lövöldözünk bele a vakvilágba...". Más talán monotonnak érezheti a szövegstílust, nekik Gurut sem ajánlanám (Gang Starr és Jazzmatazz). És hogy miről beszél? Az alkotásról, ahogyan az ötletek megvalósulnak, sorokba állnak össze, és magasabbra szállunk. A művészet (esetünkben a zene) kiszakíthat a valóságból.

02 Rímekbe szabva

Az alap harap, de mégsem feszült. Maradt a magabiztos ütem, nyugodt hang lengi körbe. A refrén alatt még egy effekttel dúsul a sorok végén.

És ott van még a "sorok között a téma, rímekbe szabva, / zenébe csomagolva, megalkotva...", Csaba a mondanivalóját lefordítja hip-hopra. Egyszerűen, mármint sallangok nélkül. Letisztultan. Egyenesen. És a téma is az egyenes beszéd, hogy itt nincsen cukormáz.

03 Egyenes beszéd (közr. Bankos és Nospa, azaz Nos'chezarre)

Felesleges lenne az ATV hasonló című műsorára asszociálni (akkor miért is hoztam fel, tehető fel a kérdés), ez más.

A tempó azonos, a zene változó, elektromos hatás és laza ütem. Ismét szinte jazzbe fordulunk a refrénben, a fúvós betétnek köszönhetően.

Az egyenes beszéd ArtosCsabánál annyit jelent, hogy "nem tartom a számat, ezért tartanak számon, / itt mindig találok magamnak helyet, / az egyenes mehet a mellébeszélés helyett...", mert az a legrövidebb út két pont között. Bankos is továbbviszi az őszinteség népszerűsítését, "az igazság kiderül, amiről álmodunk már rég, / a látszat kipukkan, akár egy édes szappanbuborék...", még akkor is, ha mindig lesz, aki félre akar vezetni. Nospa szerint sem érdemes hazudozni, mert "hamarabb kapod a dá-dát, mint ahogy elkapnád a náthát..." és a (Nem Közölt) Sávnál nincsen kamu. (Megj.: elkaptam a náthát...)

04 Kitárul a világ

Dallamokhoz térünk vissza és visszafogott ütemekhez, basszusgitárral. És kitárul a világ, mert ArtosCs. vezet.

Nem tudhatom, mások mit látnak beléjük, de engem a képek a kamaszkorba visznek vissza, amikor rosszban voltam a családdal (azt hiszem, ezen mindenki átesik). Most jövök rá: jobban kellett volna igyekeznem, hogy észrevegyem az értéket abban, amit szürkeségnek hittem (és amiről Cs. beszél: égető családi tűzhely, elrejt az álarc, bemutatás a világnak, bizonytalanság, útkeresés).

05 Hazai pálya (közr. Ryzo, MC Gőz)

Ryzo a Raptorzból és Gőz (a korábbi HS-tag) effektek közepette érkeznek. Otthon érzik magukat a bólogatásra ösztönzően hangsúlyos ütem és a körülötte keringő behatárolhatatlan zene társaságában. Világos, hogy számukra a színpad nem kínpad, hanem hazai pálya. A refrénben a korábban is szerepelt fúvós betét tűnik fel, a második refrénben gitár csatlakozik mellé.

06 Régi csibészek (közr. Jossa, MC Gyurma)

A debreceni Jossa is régi csibész, a második Rap Jam-lemezen már ott volt az akkori bandájával (Nat Force). Gyurma? Nem rémlik. Majdnem Interfunk-gyorsasággal rappel.

Ezúttal vonósok és alkalmanként billentyűk adják a muzsikát az ütem mellé.

07 ARTstílus (közr. Pippo)

Játékos kalandozás a hangerővel, fegyelmezett ütem, Pippo vendégszereplése. Emlegeti azt a bibliai mondatot, amit ArtosCs. is szóba hozott a Saláta-interjúban: "a csontjaimban a tűz olthatatlan..."

Milyen is azt A.R.T.-stílus? Más utat választ, mint a House of Pain vagy a Cypress: "ne ugrálj állandóan a fájdalom házában, / és lehet, hogy nem vagy már bolond az agyban / a G a buszon garázsmenetet jelent, / nem gettót és nem is gengsztert..."

08 A penge élén

Filmzenés érzésem van a dallamtól, az ütem ott van, de nem vonja el a figyelmet a szövegekről. Egy-egy pillanatra zongora hallik a refrénben. A végén egy kis szkreccs is belefér.

Csaba a penge élén mászkálva játszik a stílussal, de bedobja a ziccert. Mert van biztos háttere: "maradt Isten, az elveim, a hitem, / a családi egységből nem engedtem, / ez hat - minden héten, / nekem nem nyolc, hogy mi van a beaten..."

***

Ki van találva: Ötlet többlet, Rímekbe szabva, Egyenes beszéd, Kitárul a világ, Régi csibészek, A penge élén

Majdnem tartja a mértéket: ARTstílus, Hazai pálya

Kipukkan, mint egy szappanbuborék: ---

Csaba mondta egy interjúban (Saláta), hogy "Engem ez a sampleres hip-hop dolog hoz igazából lázba, nem érzem annak szükségét, hogy a jelenlegi monotonabb textúrát fellazítsam bármilyen instrumentummal, bár nyitott vagyok mindenre."

A zene lehet monoton, de nem érződik unalmasnak. Az ütem is származhat hangmintákból, PC-ről, de ez elsikkad, nem hangsúlyos az összképben. Csaba elég tapasztalt ahhoz, hogy tudja, hogyan kell jól megszólaltatni a dobot és elkerülni az amatőr hangzást.

Szövegstílusa nyugodt, a rímeket sem bonyolítja túl, nem botlik meg a hangsúlyozásban sem. Ügyesen rögtönöz, a Millenárison megrendezett freestyle-versenyen (2005.07.15.) volt alkalmam meghallgatni a produkcióját (Tanny D. lett a győztes, ugyancsak humanista szövegekkel).


Fila Rap Jam 3-4 (2000)

(2005.09.19-én írtam.)

Gánó szerint (korábban idézett mű, lásd az előző FRJ-lemezeket) a harmadik és negyedik verseny végeredménye a következő:

1998.
1. Trogaz (a későbbi Dózis - Paks)
2. Funkrodeo (korábban NKS - Budapest)
3. Halászlé Reggel (Budapest)
4. A.R.T. (Budapest)
5. Firma (Budapest)
6. Doowachalike (Marcali)
7. Rapsterz
8. Ext-End (Eger)
9. Lord Brékó (Budapest)
10. Bőgő Machine (Budapest)

1999.

1. R.O.D. (Baja)
2. A.R.T. (Budapest)
3. Wolfie (Pécs)
4. Dózis (korábban Trogaz - Paks)
5. Kicsi G.
6. + közönségdíj: Hátshow Sor (Budapest)
7. Tomi
8. Nonsense
9. Stop In Da Name (Tribe korábbi csapata)
10. Launda (Budapest)

***

01. Trogaz: Pofon a műfajnak

Az 1998-as győztes srácok élnek az atomváros nyújtotta hasonlatokkal. És kritikával is, az amerikai mintákat másoló MC-k miatt. Határozottak, jól fogalmaznak. Basszgitár lenne ez a dörmögés, ami jól passzol a dobhoz?

02. Funkrodeo: Az idő urai

A galaktikát átszeli. Az első osztályú, hazai. Épkézláb az ütem, nem tudok rá megfelelőbb szót. Amit hallasz, lüktet, a fúvóssal. Nem Interfunk-módra, de lendületesen mondják a valót. A tér és idő peremén állva. Hmm, lassan 10 éve uralják az utóbbit...

03. A.R.T.: Kimondva szól

Hetvenes évek funkjába illő billentyűs bolondozás. Itt is dörmög a basszusgitár. És jópofa az ütem is. Az A.R.T. nem erőlködik. Kimondják, ami bennük van, nem rágódnak rajta. Minket is szeretnének rábírni erre.

04. Halászlé Reggel: Én akarok lenni…

Basszusgitár, billentyűk, dobok, élőzenekar, pánsíp? Megfelelő, de az MC-k nem nőnek fel az egyébként rokonszenvesen behatárolhatatlan zenéhez. Túl sok az összetevő a halászlében ahhoz, hogy finom lehessen.

05. Firma: A nyolcadik

A hét főbűnös és a nyolcadik szokatlan muzsikára szövegelnek rá, elektromos zongora? Könnyed ütem, utat enged az MC-k mondanivalójának. Ha jól dekódoltam, Rapa büszke, Zenk haragos, Faktor buja, Azur fösvény, Nospa falánk, Bankos irigy, Ponza lusta.

06. Doowachalike: Hadd pörögjön

Effektekhez fordulás. Egyszerű, bulizene lendülettel, hangosan. Feltörni akaró és túlságosan igyekvő MC-k a strófákban (néha botladoznak), vastag hangú énekesnő a refrénben.

07. Faces: Feeling

Hangulatos zene, közel a dallamossághoz, énekbetétekkel. Az angol rappelés csiszolnivaló, bár ha az ember limóban ül, nem kell kidolgozott rappel előállnia ahhoz, hogy hódítson. Elegendő a hiperkönnyű téma.

08. Ext-End: Ne menj!

Szomorkodás, zongora, eső. Női vokál a szkreccs felvezette refrénben, basszusgitár hátul, dob elöl. És a bűnözéstől távol tartani akaró szövegek.

09. Brékó: Megastar

Funkys-diszkós táncdal-hangulat a hetvenesekből. Brékó öntömjénez (még jó, hogy a végén csörög a vekker és felébred). A veterán-státuszt elismerem.

10. Doobedoo: Qkoricapattogtató

Zongoraalapú, fúvós, basszusgitáros könnyed zene. Apa a dobozt és a benne foglalt rejtélyt bontja ki pár percben. Infantilis. A Kannibálok jobban megoldották volna ezt a dalt.

11. R.O.D.: A siker, amit kapunk

Az 1999-es győztes banda dala kellemes női vokált, szkreccset, jópofa ütemet sűrít egybe. A téma önmeghatározás, bemutatkozás, a videóból tömeg és közterület rémlik...

12. Wolfie: Diszkó

Wolfie a Raplife-ban (2004/4.) olvasható Night Child-interjúban azt nyilatkozta, hogy ezzel a nótával keltette fel Fanka figyelmét, aztán jött a közreműködés a Minden kincsemen, később a Night Child-tagság (de úgy tudom, a Punnany Massif - Wolfie és Rendben Man - azóta kivált onnan).

Jópofizó diszkózene. Idézet a magyar diszkókorszakból. A történet is zenés-táncos szórakozóhelyen játszódik. A refrén igencsak kellemetes, de miért angol? (Hadd "magyarkodjak" egy kicsit. :D) Az eszperentézés ügyes, és a szkreccs is!

13. Dózis: ÜtemRAPságban

Odavágós ütem (ők úgy mondják, döngölős alap), basszusgitár, szkreccs, komolyzenei háttér, MC-k az atomvárosból, az ütem rabságában. Tényleg feltöltötte őket Paks.

14. Hátshow Sor: Maradjunk ennyiben!

Gy.k.: innen származik MC Gőz. Aluljáróban, lakásban forgatott videóra emlékszem. Visszhangos, tompított dallam a billentyűk és dobok környékéről, szkreccsel szabdalt refrén.

Nem akadályoznám őket semmiben, csak bólogatok elismerően...

15. Nonsense Kampani: Premier

Belopakodik. A szintetikusan hangzó zene és a magukat dinamikusnak képzelő MC-k a mélyből.

16. Tribe: Ismerszengem

RATM-módra smirgliszerű a gitár, érkezik a dabasi egyszemélyes hadsereg. Sajátos elképzelése van a hip-hopról, elektronikát és meghatározhatatlan hatásokat gyűjt össze. Kritikus... Megjelent a 2000-es Dimenziók lemezen, ezt írtam a dalról:

"Gitárpengetés, majd afféle hardcore-kezdés. Megfelelő helyeken leheletnyi szkreccs. A zene profi, csak a refrén alatt rosszabb valamivel. A szöveg lényege az, hogy Tribe változtatott az elavult hip-hop-zenén, de underground módon, mert nem akarja eladni magát. A populáris zenét a megalkuvással azonosítja. Kis hal, de igazi jellem."

17. Launda: Péntek éjszaka

Hm, Zolee visszakérhetné a szövegelési stílust (és a témát)... A zenéről pedig annyit, hogy egyedül a gitár fog meg belőle.

Legyen beiglis az értékelés. Mmmm, rengeteg mák (vagy dió) töltelékként, amit jelzésértékű tészta ölel körbe: Pofon a műfajnak, Az idő urai, Kimondva szól, A nyolcadik, Ne menj!, A siker, amit kapunk, Diszkó, ÜtemRAPságban, Maradjunk ennyiben!, Ismerszengem

Kevesebb töltelék és hajszálnyi repedések a tésztán, de emészthető: Én akarok lenni..., Hadd pörögjön, Feeling, Megastar, Qkoricapattogtató

A beigli vége, ahol már csak tészta van: Premier, Péntek éjszaka

Hmm, mik történtek azóta a Fila Rap Jam 3-4 szereplőivel? A Firma és az NKS idén, a 2005. szeptember 3-án megrendezett Offline Sport Games zenei programjában is feltűnt (és ötcsillagosnak szánt lemezt emlegettek), az A.R.T.-ból ArtosCsé videoklipje most került fel a Saláta honlapjára, a Doowachalike-kal ott vesztettem el a fonalat, hogy megjelent egy DWL: 1998-2002 című válogatáslemezük és Fakír szólóanyaggal készülget. Brékó egyszerűen volt, van és lesz, az R.O.D. az első hellyel nyert egy kislemezt és egy videoklipet, azóta Ryzo a Raptorz tagja lett. A pécsi Wolfie a Punnany Massif feleként működik, a HSFam a Night Child legénységéhez tartozik, Tribe-bal a 2005/1-es Raplife-ban új lemeze, az Ultrahang megjelenéséről beszélgetett Gravy.

A többiekről (Trogaz/Dózis, Halászlé Reggel, Faces, Ext-End, Doobedoo, Nonsense, Launda) nincsen információm. Benézek a hiphop.hu fórumán a régi arcok sorsát kiveséző témába, hátha...